Kas
03
2015

Haber: ‘Don Kişot Sosyal Merkezi’ yıkılacak…

Don Kişot Sosyal Merkezi’nin duvarlarından sanatsal bir görüntü… (Fotoğraf: Zy)
Diğer görüntüler için bkz: https://evvel.org/don-kisotun-duvarlari


Bkz: https://kulturservisi.com/p/don-kisot-sosyal-merkezinin-ardindan-yeni-isgal-evlerinde-gorusmek-uzere

“Türkiye’nin ilk kamusal işgal evi Yeldeğirmeni Don Kişot Sosyal Merkezi, önceki  gün akşam saatlerinde zabıtanın yaptığı baskınla sessiz sedasız boşaltıldı, evin önündeki heykel de yıkıldı ve götürüldü. Zabıta, binanın mülkiyet sorunlarının çözüldüğünü ve yeni bir bina yapımı için yıkılacağını söyledi.

Don Kişot’un 2.5 yıl önce yerleştiği bina, Gezi Direnişi’nden etkilenen aktivistler onu temizleyip halka açmadan önce tam 20 yıl boyunca hem fiziki hem hukuki olarak bir çöplüktü. Binanın yapım aşamasında her daireyi beş farklı kişiye satan müteahhit kaçınca, inşaat durdurulmuş; 1999’da yönetmeliğin değişmesi üzerine de bir daha dokunan olmamıştı. Gezi sonrası toplanan forumlara katılan bir grup mahalleli, binayla ilgili araştırma yaptı ve bu atıl duran yapıyı canlandırmaya karar verdi. Hep birlikte temizlediler ve güzelleştirdiler. Aktivistlerin mahalle sakinlerini süregelen faaliyetlere dahil etme çabası ve her adımda onların da fikrini sorması üzerine, Yeldeğirmeni’nde yaşayan herkes evi sahiplendi ve gözü gibi baktı. (…)”

Kaynak: Haziran Düzkan, https://kulturservisi.com

Haberin tam metni için: https://kulturservisi.com/p/don-kisot-sosyal-merkezinin-ardindan-yeni-isgal-evlerinde-gorusmek-uzere

Yorum yapılmamış »

RSS feed for comments on this post.


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com