Ara
30
2008

Ece Ayhan, ABD sokaklarında: “Blind Cat Black – Poetry Scores”

 

(Yukarıdaki kupür 30.12.2008 tarihli BirGün Gazetesi’nde yayımlanmıştır.)

Türk Edebiyatı’na duyurulur: “Ece Ayhan, ABD sokaklarında da dolaşıyor!”

St. Louis çevresinde takılan “Chris King” ve “Poetry Scores” adlı Amerikan şiir taifesi, Ece Ayhan’ın “Bakışsız Bir Kedi Kara” adlı kitabındaki şiirlerin İngilizce çevirilerini besteledi ve çeşitli şiir okumalarıyla da birleştirerek albümleştirdi. Albüm, “Blind Cat Black” adıyla ABD sokaklarında dolaşıyor… Ece Ayhan’ın “Bakışsız Bir Kedi Kara” ve “Ortodoksluklar” adlı kitapları daha önce Murat Nemet-Nejat tarafından İngilizce’ye çevrilmiş ve Amerika’da “Sun & Moon Press” adlı yayınevi tarafından tek bir kitap olarak yayımlanmıştı. Albümün oluşmasında ve kayıtlarda Murat Nemet-Nejat‘ın payı gene çok büyük… Albümün yapımcılarından Chris King, önümüzdeki iki ay içerisinde albümdeki şarkıları, şiir okumalarını ve çeşitli imgesel öğeleri birleştirip özel bir DVD’nin oluşturacağını da belirtti.

Ece Ayhan’ın dizelerinden ve şiirlerinden oluşan “Blind Cat Black” adlı albüm 28 parçalık “şarkı ve şiir okuması”ndan oluşuyor. Albümdeki kayıtlarda şu sanatçılar (ve gruplar) yer almış: Pops Farrar, Michael Cooney, Fred Friction, Three Fried Men, Les Murray, Middle Sleep, Heidi Dean, Tim McAvin. Albümün kapak çizimi ise “Julie Doucet” tarafından yapılmış.

Chris King’in, “Ece Ayhan – Bakışsız Bir Kedi Kara” hakkındaki makalesine, 28 parçalık albümün oluşum süreciyle ilgili çeşitli ayrıntılara ve albümde yer alan bazı şarkıların MP3’lerine şu adresten ulaşılabilir: https://poetryscores.blogspot.com/2008/12/blind-cat-black-as-my-invisible-dog.html

Ayrıca, 28 parçalık albümde yer alan 16 parçanın MP3’ünü aşağıdaki bağlantılardan da indirebilirsiniz…

BLIND CAT BLACK – Poetry Scores

—————-

2. “Epitafio”  (Fred Friction, Three Fried Men)

5. “The marching band of his friend and of death” (Kennebunkport Jazz Workshop)

7. “The secret Jew” (Pops Farrar, Flatrock)

8. “That guy”  (Stefene Russell, Tom Hall)

9. “In the sewers of my veins”  (Fred Friction, Three Fried Men)

10. “A flood of first summer”  (Murat Nemet-Nejat)

11. “Bats without wings; wet guns”  (Les Murray, Middle Sleep)

13. “Madness put on a porkpie hat” (Middle Sleep)

15. “The sea of late hours”  (Michael Cooney)

17. “This monster traveler in hashish”  (Latif Bolat, Gary Haggerty)

20. “My son is a queen”  (Three Fried Men)

21. “Why the sea rises”  (Tim McAvin)

22. “Mitsrayim”  (Murat Nemet-Nejat, Latif Bolat)

24. “The muddy music of the ink squid”  (Three Fried Men)

26. “Without wings”  (Murat Nemet-Nejat, Latif Bolat)

28. “Ipecacuanha, the emetic”  (Chris King, Latif Bolat, Heidi Dean)

Hamiş: Poetry Scores’un web sitesine https://poetryscores.blogspot.com/  adresinden ulaşabilirsiniz… Albümle ilgili birçok ilginç ayrıtı bu adreste yer alıyor.

2. Hamiş: Albümle ilgilenenler ve albümü temin etmek isteyenler Chris King’e brodog@hotmail.com  adresinden ulaşabilir…

Sahicilikle/ ZAFER YALÇINPINAR

12 Comments »

 • Chris King, “Blind Cat Black-Poetry Scores” adlı albümden iki parçayı daha bizimle paylaştı. Aşağıdadır:

  “Geranium and the child” : https://www.box.net/shared/96xruooz1p

  “Babyleaves that kill the raven or the poison tree” : https://www.box.net/shared/zm9poit6v5

 • Chris King, Blind Cat Black’ten bir parça daha paylaştı…Bu sefer albüme adını veren şarkı/şiir:

  “A Blind Cat Black”
  (Ece Ayhan, trans. Murat Nemet-Nejat)
  Read by Stefene Russell
  Guitar by Steve Allain
  From Blind Cat Black

  Şarkıyı şu adresten MP3 olarak indirebilirsiniz:
  https://www.box.net/shared/mhz5njbrqu

 • Poetry Scores taifesi Blind Cat Black’ten bir şarkı daha paylaşmıştır:

  “The horse with two wheels”
  (Ece Ayhan, Tom Hall, Murat Nemet-Nejat)
  Tom Hall and Warren Pash
  From Blind Cat Black

  Şarkıyı aşağıdaki adresten MP3 olarak indirebilirsiniz:
  https://www.box.net/shared/kj4ub3rdbs

 • […] şarkılardan ve çeşitli şiir okumalarından oluşan bir sivil kayıt da yaptılar. Bkz:  https://zaferyalcinpinar.com/blog/?p=399 ) Virgül Dergisi’nin Ekim 1997′de yayımlanan ilk sayısında Chris King’in […]

 • […] Hamiş: Poetry Scores taifesi, daha önce de çeşitli Ece Ayhan şiirlerinin çevirilerinden oluşan “Blind Cat Black” projesini gerçekleştirmişti. (Bkz: https://zaferyalcinpinar.com/blog/?p=399) […]

 • […] Yalçınpınar, bizi Ece Ayhan şiirlerini besteleyen bir grup ABD’liden haberdar etmişti: Ece Ayhan, ABD sokaklarında: “Blind Cat Black – Poetry Scores” Geçtiğimiz hafta ise Futuristika!‘dan bu konuda yeni bir şey daha öğrendik: Ece […]

 • Amerikalı yönetmen Chris King ve şiir çetesi Poetry Scores’un, Ece Ayhan şiirlerinin çevirisi üzerinden yaptıkları müziklerle hazırladıkları zombi filmi, Futuristika! Ece Ayhan’ı anma etkinlikleri kapsamında ilk defa İstanbul’da!

  Hazırlayanlar:
  Futuristika! Enteresan Mevzular Dergisi (TR) / Chris King [Poetry Scores] (ABD)
  ve Zafer Yalçınpınar [EVVEL] (TR)

  “Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara”
  2008 // 58 Dakika – Renkli – Amatör Sürrealist Zombi Sessiz
  12 Temmuz 2010 Pazartesi, Saat: 21:00 – Ücretsiz gösterim
  Mekân: KargART
  Adres: Kadife Sokak No:16 Kadıköy

  Bkz: https://zaferyalcinpinar.com/blog/?p=3250

 • Ece Ayhan şiirlerinin ABD’de önce İngilizce’ye çevrilip, sonra da bir zombi filmine ilham kaynağı olmasının sivil hikâyesidir:

  Ece Ayhan’dan ABD’ye bakışsız bir zombi kara’nın hikâyesi, şairin şiirlerinin New York’ta halı satarak geçimini sağlayan Murat Nemet-Nejat tarafından 1997 yılında İngilizce’ye çevrilmesiyle başlıyor. Amerikalı müzisyen Chris King, sokaklarda ses topladığı zamanlardan birinde Murat Nemet-Nejat ile tanışıyor ve ABD’nin önde gelen dergilerinden The Nation’da bu çeviriler hakkında bir yazı yayımlıyor. Chris King, ilerleyen dönemde kendi çevresini toplayıp, Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara için bir kayıt çalışması gerçekleştiriyor. Ekipte yer alanlar: İrlandalı flütçü Michael Cooney, Avustralyalı şair Les Murray, King’in kendi grubu Three Fried Men ve Pops Farrar, Fred Friction ve de Tom Hall gibi şair, müzisyen ve öykücüler. Albümün kapak çizimleri ise Julie Doucet tarafından yapılıyor. 2006 yılında yayınlanan albüm, ABD edebiyat camiasında ses getiriyor.

  İşte bu noktada Zafer Yalçınpınar’ın buluntusuyla ve Chris King’in CD’deki hemen hemen tüm şarkıları paylaşıma açıp kendisine göndermesiyle birlikte, Ece Ayhan okumalarına bizler de ulaşabiliyoruz.

  Chris King, şiir okumaları ve müziklerini yaparken, zamanla bu çalışmaların neden filmini yapmadıklarını sorgulamaya başlıyor ve yakın çevresinden avangart film yapımcısı Chizmo ve veteran film yapımcısı Aaron AuBuchon ile beraber maceraya başlıyor. Diğer katılımcıların da yardımıyla çekilen filmin editlenmesini ise Kevin Belford gerçekleştirmiş.

  Filmin adı “Blind Cat Black/Bakışsız Bir Kedi Kara” ve film bir “Amatör sürrealist zombi sessiz filmi”…

  Daha önce çeşitli mekânlarda gösterilen film, Futuristika! Enteresan Mevzular Dergisi tarafından, Zafer Yalçınpınar’ın katkılarıyla, 2010 sonbaharında St. Louis’de de ücretsiz olarak gösterime girmeden önce İstanbul’da, Ece Ayhan’ın ölümünün yıl dönümünde KarART’ta ilk defa Türk seyirci ile buluşturulacak.

  58 dakikalık filmde yaklaşık 50 oyuncu yer alıyor. Zombi makyajlarını Leata Land gerçekleştirmiş ve kendisi aynı zamanda filmdeki zombilerin mekânı olarak kullanılan Zombie Green Room’un işletmecisi. Filmde yer alan tüm figüranlar; barmen, zombi kavgacılar, çeşitli besteciler ya da avangart müzisyenler tarafından canlandırılmış.

  Hem böylesi bir -belki de tarihteki ilk- sessiz zombi filmini çekmenin, hem de bu filmi, Türk şair Ece Ayhan’ın aşılamaz kitabı Bakışsız Bir Kedi Kara’nın İngilizce çevirisi için hazırlanan müziklerle birleştirmenin, çok değişik bir tecrübe olduğunu belirtir, 12 Temmuz gecesi KargART’ta gösterimi yapılacak bu filmi seyretme fırsatını kaçırmayın deriz!

  Ece Ayhan’ın şiir kitabının isminin ABD’de bir zombi filminde yer alması, onu okuma cesaretini gösterip, ruhlarının kara taraflarına göz atanların rahatlıkla anlayabileceği gibi, şaşırtıcı değil tam tersi; Ece Ayhan’ın “ayağa kalkanlar” söylemine uygun bir durumdur.

  Bizler, sizler, zombiler, az da olsa ayağa kalkanlar, “Bu ölümü de bastırmak için boyuna boyuna mekik oyalı mor / Bir yazma bağlayan eski eskici babası yazmıştır.” diyen Ece Ayhan gibi, “Her çocuğun kalbinde kendinden büyük bir çocuk vardır.” diye mırıldanarak, Ece Ayhan şiirinden feyz alan bu filmi görmeden Kadıköy’den geçmeyin!

  “Bakışsız Bir Kedi Kara”, bir amatör sürrealist zombi sessiz filmi…

  Bkz: https://www.futuristika.org/trend/etkinlik/ece-ayhan-dizeleriyle-bir-zombi-filmi/

 • Amerikalı şair ve yönetmen Chris King ile şiir çetesi Poetry Scores’un, Ece Ayhan şiirlerinin çevirisi üzerinden yaptıkları müziklerle hazırladıkları zombi filmi, Bir Sivil Girişim Kara, Çanakkale İçinde (www.canakkaleicinde.com) ve Futuristika! Enteresan Mevzular Dergisi ortak çalışmasıyla İstanbul gösterimiyle eşzamanlı olarak Çanakkale’de!

  “Blind Cat Black / Bakışsız Bir Kedi Kara”
  2008 // 58 Dakika – Renkli – Amatör Sürrealist Zombi Sessiz
  12 Temmuz 2010 Pazartesi, Saat: 21:00 – Ücretsiz gösterim
  Mekân: Yalı Hanı
  Adres: İstasyon Sanat Merkezi Çanakkale

 • Chris King’le “Bakışsız Bir Kedi Kara” adlı zombi filmi üzerine: “Solgun ve öksüren nalsız atlarıyla…”

  Bkz: https://zaferyalcinpinar.com/blog/?p=2978

 • Ece Ayhan’ın eserlerini İngilizce’ye çeviren Murat-Nemet Nejat ile Futuristika! taifesi tarafından gerçekleştirilen söyleşiye https://www.futuristika.org/kultura/edebiyat/roportaj-murat-nemet-nejat-anlatilmaz-bir-kilic-kusanan/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 • […] Okuduğum En Kederli Kitap: “Bakışsız Bir Kedi Kara ve Ortodoksluklar” – Ekim 26, 2009 Ece Ayhan, ABD sokaklarında: “Blind Cat Black – Poetry Scores” – Aralık 30, […]

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com