Eyl
17
2009

Orhan Atasoy vefat etti.

‘Gemiler’ şarkısıyla tanınan Orhan Atasoy yaşamını yitirdi. 1994 yılından bu yana Amerika’da yaşayan Atasoy, Baltimore’daki John Hopkins hastanesinde 6 aydır kanser tedavisi görüyordu

Yaşam destek ünitelerine bağlı yaşamak yerine ölümü tercih ettiğini daha önce belirten Atasoy’dan doktorların umudu kesmesi üzerine kızı Melodi ABD’ye uçtu. Ancak, Melodi yoldayken babası hayatını kaybetti.
1949’da İstanbul’da doğan Atasoy, 70’li yıllarda rock çevreleriyle köklü dostluklar kurdu. Motosiklet tutkunu ve başarılı bir heykeltraş olarak da tanınan sanatçının, 1993’te Yanmışız adlı bir albümü çıktı. Bu albümün yapımında Fuat Güner, Özkan Uğur, Kerim Çaplı, Fahir Atakoğlu ve Taner Öngür gibi isimler de yer aldı.
1994’de ABD’ye yerleşen sanatçının ‘Gemiler’ şarkısını yıllar sonra Teoman da söyledi. Atasoy’un daha önce yaptığı tek albüm iki şarkı eklenerek 4 ay önce Kalan Müzik’ten çıkmıştı. Atasoy, hakkında açılan davalar nedeniyle uzun süredir Türkiye’ye gelemiyordu. (Kaynak: 17-9-2009 tarihli Milliyet Gazetesi)

Daha ayrıntılı bir şeyler için bkz: http://sozluk.sourtimes.org/?t=orhan+atasoy

Orhan Atasoy’un Kerim Çaplı‘yla birlikte (“Lost Ghosts” döneminde) gerçekleştirdikleri bir performansı şu adresten izleyebilirsiniz: http://www.youtube.com/watch?v=fxl6YuAO7mE

Yorum yapılmamış »

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com