Mar
30
2011

Fred ve Ginger


Fotoğraf: Ester Havlová

1992 yılında mimar Vlado Milunic ile mimar Frank Gehry’nin tasarladığı ve 1996 yılında yapımı tamamlanan binanın ismi Çekçe’de “Tančící dům”dur.  Prag’da “Dans Eden Ev” olarak anılan bu büro binası, 2. Dünya savaşı bombardımanları sırasında  hasar gören bölgelerden birinde bulunmaktadır. Yapı, şu anda Hollanda kökenli bir sigorta şirketinin genel merkezidir.

Broadway ve Hollywood sanatçıları olan ünlü Fred Asteire ve Ginger Rogers ikilisini anımsattıkları için Ekim 1992’deki ilk mimari sunuşta, binanın tasarımı “Fred ve Ginger” olarak adlandırıldı. Bina, halk arasında da Fred ve Ginger binası olarak bilinir. Yapıya verilen başka bir isim de “Sarhoş Ev”’dir.
İki bölümden oluşan bina yukarıya doğru genişleyen bir silindir, hemen yanında beli sıkılmış bir cam kuleden oluşur. Gehry, projede müziğe ilişkin duyguları, hareketi ve dansı içeren simgeleri binayla bütünleştirmeyi denemek istediğini belirtmektedir. Fred, sabit duran ve destekleyen güçlü ve egemen biçim, Ginger ise uçuşan kabaran tülleri ile dans eden, zarif ve dinamik biçimdir.

Derleyen: Sinem Yalçınpınar

Dans Eden Ev’in pencereleri

Yorum yapılmamış »

RSS feed for comments on this post.


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com