Oca
08
2008

Ece Ayhan’ın Şiirleri Üzerine Bir Araştırma (Erdoğan Kul)

Ankara Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, YENİ TÜRK EDEBİYATI ANABİLİM DALI bünyesinde Erdoğan Kul’un hazırladığı “Ece Ayhan’ın Şiirleri Üzerine Bir Araştırma” adlı doktora tezini yeni farkettim. (Tezin 550 sayfalık tam metnini http://acikarsiv.ankara.edu.tr/fulltext/2532.pdf adresinden indirebilirsiniz.)

Dün gibi hatırlıyorum; bundan 3 sene önce bir toplantıda Sezai Sarıoğlu’yla karşılaşmıştık. Ona Ece Ayhan’dan bahsettim ve bildiğim bazı şeyleri anlattım, o ise söylediklerimi dikkate almayıp “Ece Ayhan kötücüldür ve önemsenecek bir tarafı da yoktur…” demişti. Ben de yanlış ve eksik düşündüğünü, Ece Ayhan ve yazdıkları hakkında bir yüksek lisans derecesi tezinin yazılmış olduğunu söyledim. Şaşırmış, kızmış ve bana inanmamıştı. Ben de tuttum, katıldığımız toplantının ertesi günü söz konusu tezi e-posta aracılığıyla ona gönderdim…

Şimdi ise, bugün gelinen seviyede, Ece Ayhan üzerine bir doktora tezi yazılmış, tamamlanmış bulunuyor. Bu durumdan sonsuz derecede heyecanlandığımı hemen bildireyim. Dün ve bugün, hemen ilgili tezden bölümler okuyup durdum ve Erdoğan Kul’un Ece Ayhan şiirini iyi/sıkı biçimde içselleştirmiş olduğu, Ece Ayhan şiirini son derece derli toplu, tutarlı ve yetkin bir biçimde ele aldığı/sezdiği kanısındayım. Tezi okumayı ne zaman bitiririm, nihai izlenime ne zaman sahip olurum tam olarak bilmiyorum ama, işbu tezin bir şekilde kitaplaştırılması gerektiğine inanıyorum. Erdoğan Kul’u tanımam etmem, ama Sezar’ın hakkını -öyle ya da böyle- Sezar’a vermek gerekiyor: Sıkı bir iş çıkmış ortaya… Umarım, Erdoğan Kul, Ece Ayhan çalışmalarına Doçentlik seviyesinde de devam eder.

Bu tez de dahil olmak üzre, geçtiğimiz 2007 yılı bize Ece Ayhan hakkında şu işleri sunmuş oluyor:

– “Ece Ayhan – Poelitika” yayımlandı.

– Emine Sevgi’nin Ece Ayhan anıları YKY’den yayımlandı.

– Ece Ayhan hakkında 550 sayfalık bir doktora tezi tamamlandı ve internetten yayımlandı.

– Ece Ayhan’la ilgili çıkan yeni kitaplara yönelik yazılara ve söyleşilere gazeteler ile gazetelerin kitap eklerinde yer verildi.

– Daha 2 gün önce Ece Ayhan’ın ismini duyduğunda silahına davranan bir sürü dandik yazar ve şiir heveslisi, yazdıkları -sözde- poetika metinlerinde “Ece Ayhan”ın ismini saçma bağlamlarla, kuru alıntılarla, uyduruk söylemlerle (Ece Ayhan’ın sıkılığından bihaber bir şekilde) de olsa anmaya başladılar. Titrek editörler de bu -kahrolası- Ece Ayhan merkezli yazıları belki “seve seve”, belki de ” s.ke s.ke” yayımladılar.

– “Soldan çok solcu” olan o eski ve tıfıl abiler, meyhane muhabbetlerinde Ece Ayhan’ın adını bol bol anmaya, onun ismini mücbir sebeplerden dolayı bol bol telaffuz etmeye başladılar.

Bu olanların tümünden sonsuz keyif aldığımı bildirmeliyim. Bildirmeliyim çünkü “haklılığın inadı” diye bir şey vardır. Bâzı fikir keli adamlar bunu yeni yeni kavrıyorlar. Ama “seve seve” mi yoksa ” s.ke s.ke” mi kavrıyorlar, işin orasını tam olarak bilemem. Bilinmez de.

Written by in: Usta Beni Öldür! (AKSAK KOLAj) | Etiketler: ,

3 Comments »

 • Nietzsche dedi ki:

  Dr. Erdoğan Kul, benim Türk Dili dersi hocamdır. Sadece şunu söyleyebilirim ki böyle bir insan, böyle bir hoca kolay kolay bulunmaz. Doktora tezi aşamasında başına gelmeyen kalmadı, ben yakından biliyorum. DTCF’de İsmail Parlatır adında bir adam ona en başından beri engel olmak için yapmadığını bırakmadı. Zaten hocamız daha önce başka bir üniversiteden gericiler tarafından atılmıştı. Bu güzel insana engel olmak için elinden geleni yaptı sanki herkes… Onunla yaşlarımız yakın olduğu ve ben de edebiyatla uğraştığım için hocamla samimiyetimizden dolayı biliyorum. Hayatı hep belalarla uğraşmakla geçti. Sağcısı, solcusu, İslamcısı, kim varsa onunla uğraştı. Bir ara işten atılınca yıllarca aç gezdi… Ama hiçbir zaman okumaktan, düşünmekten, yaratmaktan bıkmadı… Ne kadar yıpransa da her belayı içine atıp yoluna devam etti… Korkunç inatçıdır; kendisini harcamak üzere tetikte bekleyen tüm “yetkililer”i delip geçti. Ve de inanılmaz mütavı bir insan. Dünya için çok büyük bir kazanç, ama gerçekten tarifsiz yıpratılmış bir insan. Ece Ayhan’ı bize anlatırken şiirin ne olduğunu da eksiksiz öğretmek için çırpınmıştı. Hocanın da şiirleri var, birkaç yerde yayınladı. Hakkında kimse bir kelime etmedi. Çoğu kişiye garip gelebilir ama biz edebiyat yanında felsefenin de çok önemli ve uç isimlerini bu hocadan duyup öğrendik. Kendisi adına sizlere çok teşekkür ederim.

 • mkul dedi ki:

  Sevgili eşim Erdoğan Kul adına ben de cok teşekkür etmek istiyorum. Bu güzel çalışmayı tüm engellere rağmen tamamladı. Kendisiyle gurur duyuyorum.

 • esen dedi ki:

  Erdoğan Kul’un yeni bir şiiri acaba internete düşmüş mü diye ararken, teziyle ilgili bu yazıya rastladım. Hakkında düşündüklerimi söylemeden edemeyeceğim.
  E.Kul aramakla bulamayacağınız, bulduğunuz da ise varlığına inanmakta güçlük çekeceğiniz nitelikte, içtenlikte ve beceride ender bir insandır. İstediği şeyi istediği herkese öğretir; sizi başka bir düşünmeyle, edebiyatla, şiirle ve nerdeyse yok olmaya yüz tutmuş benzersiz bir insani kavrayışla çabucak tanıştırır. İnternette dolaşan ve birkaç dergide yayımlanmış şiirleriyle bile (edebiyat çevrelerinde dile getirilmese de) Türk şiirinin önemli şairlerinden biridir. O yüzden eğer okumadıysanız Erdoğan Kul’u mutlaka okuyun.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL


Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Powered by WordPress | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com