Tem
08
2021

Büyülü Gerçekçi: “UÇAN İNEKLER” (Pelin Erdoğan)


Pelin Erdoğan, Uçan İnekler
Müptela Yayınları, Temmuz 2021

Ön siparişte satın almak için:
https://www.ilknokta.com/pelin-erdogan/ucan-inekler.htm


“Pelin Erdoğan’ın öykü kitabı ‘Uçan İnekler’ yayımlandı. Büyülü gerçekçilik akımının olağanüstü sahnelerini ve düşsel kurgularını çok özlemiştik. Beklediğimize değdi.” (Zy)


Ay yolunda yürüyenlerin varacağı yer çölmüş. İdris söylüyor. “Ay’ı görüp de izlemediğim tek bir gece yoktur” demiştim. “Bu yüzden buradasın” demişti. Çöl çekmiş beni.

Petra’nın çatısız, toprak damlı evleri, kenti dört yandan çevreleyen küçük tepelere tırmanırken tepeler gece boyunca kara boz keçiler gibi büyüyordu. Tam Ay’a dokunacaklarını sanırken sabah olup Ay kaybolunca gün ışığında yeniden küçülüyordu. Otel odamda, daha çok terasta, geceleri, saatler boyu süren uyanıklık düşlerimle kentin üstüne esen günbatımı meltemine yaslanıyordum. Otelin işletmecisi İdris bir Bedevi idi. Bunun çöl rüzgârı olduğunu söylemişti. Ay’ın nefesiymiş ve Bedevi öyküleriyle doluymuş, az ötemizden, tepelerin ardında- ki çölden, Bedevi köylerinden kopup gelirmiş. Bu rüzgâr onun eviymiş, sevdiği kadınmış. Gözlerinde öylesine büyük bir özlem hissetmiştim ki “Neden çöle, sevdiğin kadına gitmiyorsun?” demiştim. “Biz Bedeviler ayrılıktan muafız” demişti, çünkü “Gamar” varmış üzerlerinde. (…)

“GAMAR YÜZLÜ MESTURE” adlı öyküden…

Yorum yapılmamış

Comments are closed.

RSS feed for comments on this post.


Powered by WordPress | Theme: Aeros 2.0 by TheBuckmaker.com